Darmowy
bonus
25€


Hazard

Mianem hazardu określa się wszystkie gry pieniężne, w których o przegranej i wygranej decyduje zwykłe zrządzenie losu, przypadek. Samo słowo „hazard” wywodzi się z języka arabskiego [az-zahr] i tłumaczone jest dosłownie jako kostka lub gra w kości. Dynamiczny rozwój hazardu zapoczątkowany został w latach 70, ale jego początki sięgają już czasów starożytnego Rzymu, gdzie grze w kości towarzyszyły pieniądze mające wzmocnić atmosferę rywalizacji. Później w czasach renesansu rozrywka hazardowa była zarezerwowana wyłącznie dla bogatej burżuazji i to właśnie we Francji narodził się poker, którego nazwa pochodzi od słowa „poque”, co dosłownie znaczy oszukiwać.

Hazard przybierał rozmiary plagi społecznej i był taki okres, kiedy wydano zakaz gry w karty pod groźbą utraty życia, lecz podobnie jak w przypadku prohibicji także i w przypadku hazardu na niewiele się to zdało i z czasem pogodzono się z tą formą rozrywki.

W dzisiejszych czasach gry hazardowe są formą rozrywki, która jednak, choć przyjemna dla duszy i pozwalająca na oderwanie się od rzeczywistości, niesie ze sobą ryzyko uzależnienia i bezpośrednio połączonej z tym utraty dużych pieniędzy. Zazwyczaj takie uzależnienie od hazardu zaczyna się niewinnie od obstawiania niewielkich sum pieniędzy, dreszczyku emocji i nadziei na wygraną, jednak wraz z rozkręcaniem się gry uzależnieni gracze inwestują w nią coraz większe pieniądze (niejednokrotnie się przy tym zadłużając). Wraz z zapożyczaniem się narastają problemy spłaty i jeszcze intensywniejsze przekonanie o wygranej, która jednak nie nadchodzi… a widmo bankructwa staje się upiorne.

Hazardzista w odróżnieniu od przeciętnej osoby nie gra tylko dla rozrywki, określając sobie pewien limit gotówki, którą dysponuje. Dla nałogowego gracza istotnym elementem całej gry jest ryzyko straty pieniędzy oraz niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą jej przypadkowość.

Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych Ameryki z problemem patologicznego hazardu boryka się około 3 milionów dorosłych oraz 1 milion młodzieży. Większość z hazardzistów boryka się także z innymi nałogami takimi jak palenie papierosów, alkoholizm czy narkomania.

Hazard należy do ekskluzywnych rozrywek i według mniemania ludzi, którzy wpadają w jego sidła pozwala on im awansować społecznie. Osoby takie nastawione są na łatwy i szybki zysk. Nałogowi gracze wierzą, że wielka wygrana jest wstanie odmienić ich życie

Pamiętajcie – hazard jak wszystko inne jest dla ludzi… ale nie należy przesadzać i pilnie obserwować swoje zachowanie. O uzależnienie od gier hazardowych naprawdę nie jest trudno!