Darmowy
bonus
25€


Blackjack

Historia samej gry Blackjack nie jest dokładnie znana, lecz uznaje się, że pochodzi z Francji i ewoluowała z innych francuskich gier, takich jak “chemin de fer” i “french ferme”. Wywodzi się z francuskich kasyn z początku XVIII wieku – gdzie była znana jako “vingt-et-un” (twenty-and-one; dwadzieścia i jeden). Do kasyn w Stanach Zjednoczonych przywędrowała około XIX wieku.

Sama nazwa BLACKJACK pochodzi od zakładu, który był wypłacany w stosunku 10 do 1 gdy gracz jako pierwsze karty otrzymał “J” i asa pik, obydwie “czarne karty”.

W późnych latach 50 i 60 XX wieku opublikowane zostały matematyczne informacje ukazujące jak należy grać aby obniżyć do minimum przewagę kasyna nad graczem. Jedna z książek zawierających takie informacje stała się tak popularna, że New York Times umieścił ją w liście bestsellerów.
Doprowadziło to do tego, że blackjack stał się najpopularniejszą grą karcianą i stołową większości kasyn w USA lat 60tych.

Mimo iż spowodowało to może i większy “obrót” w kasynach, jak i kasyna stały się popularniejsze, to i tak właściciele nie byli zbytnio zadowoleni z faktu popularności książek, które ukazywały jak “pobić krupiera”. Próbowano zmienić zasady samej gry tak żeby wygrana nie była tak łatwa – lecz spowodowało to nie zamierzony efekt (ludzie protestowali takim poczynaniom w ogóle nie grając w “oczko”) i powrócono do starych zasad.

Lecz kasyna i tak wprowadziły zmiany do gry. Zwiększono ilość talii kart uczestniczących w grze; wprowadzono maszyny tasujące karty i samo tasowanie kart odbywało się częściej.

Te utrudnienia, plus sama zawartość książek (która nie była zbyt prosta w zrozumieniu) i zmiana stawek, spowodowały, że kasyna znowu “patrzyły przychylnie” na stoły gdzie grano w blackjack’a.

Zasady gry:

Gra blackjack jest jedną z najpopularniejszych gier kasynowych. I to z kilku powodów:

Cel gry

W samej grze celem jest uzyskanie kart o wartości bliskiej 21 i zarazem nie przekraczając tej liczby. Lecz gra się po to aby pokonać krupiera a nie po to aby za wszelką cenę osiągnąć karty najbliższe wymarzonemu “oczku”.
Nie jest to gra grupowa. Przy jednym stole może być jednocześnie kilku graczy ale krupier, w danym momencie, gra tylko przeciwko jednemu.

Początek
Krupier zaczyna rozdawanie kart od gracza, który znajduje się po jego lewej stronie dając mu jedną kartę. Postępuje tak z każdym następnym uczestnikiem gry, kończąc na sobie – układa jedną kartę na stole tak, że jest znana jej wartość (face up). Potem powtarza całą procedurę kończąc ponownie na sobie ale kolejną kartę kładzie już zakrytą (face down).
Kiedy wszyscy otrzymają swoje dwie karty, krupier ponownie zaczyna od gracza, który znajduj się po jego lewej pytając się czy chce kolejną kartę. Zatrzymuje się na graczu do momentu gdy już nie poprosi o kolejną kartę i będzie stał (stand) lub gdy przekroczy 21 (bust). Kiedy tą procedurę przeprowadzi dla wszystkich graczy odkrywa swoją kartę i postępuje według określonych reguł (reguły te zawsze są napisane na stole) które mówią dokładnie jak ma postępować. Mówią one, że krupier musi dobrać kartę gdy wartość jego kart jest równa lub mniejsza 16. A musi stać gdy karty są równe lub większe 17.
Kiedy krupier zakończył rozdawanie kart (zakładając, że nie przekroczył 21) wypłaca zakłady w przypadku graczy którzy mieli lepsze karty niż on lub zabiera sztony graczy którzy mieli gorsze karty. Gdy gracz jak i krupier mają te same łączne wartości kart występuje tzw. push i zakład jest zwracany graczowi.
Gracze robią kolejne zakłady i krupier rozpoczyna całą procedurę od początku.

Rozdzielanie kart przy parach
“Splitting pairs” to opcja w przypadku rozdania dwóch kart o tej samej wartości. Gracz w przypadku skorzystania z tej opcji gra każdą z kart jako osobną “ręką” i gra najpierw tą którą ma po swojej prawej a później tą którą ma po swojej lewej.
Gdy otrzyma się parę asów ma się możliwość dobrania tylko jednej karty do każdego z asów; dobranie karty wartości 10 nie jest traktowane jako blackjack.

Podwajanie stawki
Zazwyczaj double down jest możliwe tylko po otrzymaniu dwóch pierwszych kart. W większości kasyn możliwość ta jest dana przy każdych wartościach kart ale w niektórych restrykcje ograniczają możliwości “double down” tylko do kart których łączna wartość wynosi 9, 10 lub 11.

Poddanie
Tylko niektóre kasyna się na to godzą. Jeśli czuje się, że dwie karty nie są w stanie pokonać kart krupiera to można skorzystać z tej opcji. Traci się wtedy połowę zakładu.

Zakłady
Wszystkie zakłady są “zamknięte” gdy rozdana zostaje pierwsza karta.
Gracz otrzymuje swoją wygraną – gdy pokona krupiera (wygrana w stosunku 1 do 1) i gdy ma blackjack’a (w stosunku 3 do 2 – otrzymuje się np. 15$ z zakładu o wartości 10$). Przegrana jest równoznaczna z utratą zakładu.

Zabezpieczenie
“Insurence bets” jest oferowane w przypadku gdy krupier jako pierwszą kartę otrzyma asa. Gdy krupier otrzyma asa zapyta się czy ktoś biorących udział w rozdaniu chce skorzystać z zabezpieczenie. Czyni się to wtedy gdy (wydaje się, że) krupier może dostać kartę o wartości 10 -co dawałoby mu blackjakc’a. Korzystając z tej opcji dokłada się drugi, taki sam, zakład – i gdy ma się rację (krupier dostanie “10”) otrzymujemy pieniądze w stosunku 2 do 1, jeśli się mylimy, to tracimy ten zakład składany do “insurence”. “Insurence bet” nie ma nic wspólnego z podstawowym zakładem – ciągle należy pokonać “rękę” krupiera.

Strategie gry w Blackjacka:

Strategia podstawowa
Blackjack to gra umiejętności i wprawy, a nie samego szczęścia. Dobry gracz grając dobrą strategią potrafi zmniejszyć przewagę kasyna a nawet, przy dobrej okazji, może przewagę przenieść na swoją stronę.

Są pewne bardzo ważne rzeczy , które należy zapamiętać:

Istota strategii
Jedyną drogą do zwiększenia swoich szans na wygraną jest dostosowanie swojego sposobu gry do odpowiedniej strategii.
Ze względu, że krupier musi się trzymać określonych reguł (musi zawsze dobierać kartę do 16 lub mniej, a stać przy 17 lub więcej) i znamy jedną z kart to statystycznie przegrane krupiera wyglądają następująco:

karta krupiera 2 3 4 5 6 7 8 9 10 AS
przegrane w % 35 37 40 42 42 26 24 23 23 17

Teraz doskonale widać, że krupier ma największe szanse na przegraną gdy jego odkryta karta jest wartości 6 lub mniejszej i mniejsze szanse na przegraną gdy jego karta to 7 lub więcej.

“Hard hand”
Tzw. “Hard hand” – gdy as jest liczony jako jeden

“Soft hand”
Tzw. “Soft hand” – gdy as jest liczony jako jedenaście. Większość kasyn dopuszcza grę asem jako jedynką czy jedenastką – za każdym razem wartość asa w danej chwili jest dobierana na korzyść grającego. Kiedy gracz ma asa traktowanego jako 11, mówi się, że jest to “soft hand”. W tym przypadku gra się inaczej; gracz nie ma szansy na przegraną – dobranie karty o najwyższej wartości/wartości nie korzystnej w danej chwili spowoduje zamianę asa z 11 na 1.

Karty gracza
“soft” 19 lub 20 “stand”
“soft 18” “stand” dla 2, 7, 8 krupiera; “double” dla 3, 4, 5, 6; “hit” dla 9, 10, as
“soft 17” “hit” dla 2, 7, 8, 9, 10, as; “double” dla 3, 4, 5, 6
“soft” 16 i 15 “hit” dla 2, 3, 7, 8, 9, 10, as; “double” dla 4, 5, 6
“soft” 14 i 13 “hit” dla 2, 3, 4, 7, 8, 9, as; “double” dla 5 i 6

W przypadku gdy dobranie kart spowoduje zamianę z “soft hand” (as = 11) na “hard hand” (as = 1) wtedy gramy strategią dla “hard hand”.

Podwajanie w strategii podstawowej
Podwajanie pozwala na podwojenie zakładu w przypadku gdy szanse na wygraną są dobre – powinno to być czynione tylko wtedy gdy szanse na wygrane są większe niż szanse krupiera. Kasyna mają różne zasady co do podwajania, ale zazwyczaj można to uczynić gdy dobiera się trzecią kartę, a niekiedy tylko gdy ma się dwie karty o określonych wartościach (zazwyczaj 9, 10 lub 11)

“Hard hand”:

“Soft hand”

Dzielenie par

Niektórzy gracze dzielą wszystkie pary niezależnie od ich wartości – nie jest to zbyt mądra strategia. Nigdy nie powinno się rozdzielać par 10 lub par 5tek. Z dwiema dziesiątkami mamy 20 – co stanowi bardzo dobry układ kart. Para piątek daje nam 10 i szanse na wyciągnięcie karty o wartości 10 co daje szanse na wygraną. Zawsze powinno się rozdzielać parę asów i parę ósemek (8,8 daje nam 16 – najgorszy układ kart). Znowu – ma się większą szansę wyciągnięcia “10” niż innej karty. W przypadku asa daje nam to magiczne 21 i 18 dla ósemek – obydwa układy są trudne do pokonania.

Wszystkie inne zasady co do podziału par są uzależnione od odkrytej karty krupiera, i tak rozdzielamy karty gdy:

“Surrending”
Niezbyt popularna opcja blackjack’a – niewiele kasyn to praktykuje. Dokonujemy tego wyboru gdy mamy naprawdę niewielkie szanse na pobicie kart krupiera. Poddając się kończy się rozdanie i również traci się połowę zakładu (w sumie lepiej stracić połowę niż całą sumę).

Grając przy stole gdzie w grze bierze udział kilka talii kart należy poddać się gdy:

Grając przy stole gdzie w grze biorą udział dwie talie kart należy poddać się gdy:

Ubezpieczenie
Generalną zasadą jest, że nie powinno brać się ubezpieczenia – to jest zły zakład.